Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) od dawna apeluje o dyskusję na temat zdefiniowania zawodu księgowego. Brak wymagań wobec osób zajmujących się rachunkowością, podatkami, kadrami i płacami, w tym również w biurach rachunkowych, nie sprzyja ani biznesowi ani księgowym.

Inicjując akcję #SluchamyKsiegowych SKwP chce poznać wszystkie opinie na temat ewentualnego uregulowania zawodu, a także związanych z tym kosztów i korzyści. Każda forma zdefiniowania i uregulowania zawodu, który według ostrożnych szacunków w Polsce wykonuje kilkaset tysięcy osób, wymaga rozważnego działania oraz przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych.

Aby dotrzeć do jak najszerszego grona osób zainteresowanych, Komisja ds. Rozwoju Zawodów Związanych z Rachunkowością, działająca w ramach Rady Naukowej SKwP, przygotowała ANKIETĘ,         w której prosimy m.in. o odpowiedź na następujące pytania:

  • jakie są konsekwencje deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?
  • czy zawód księgowego powinien być uregulowany?
  • czy regulacja powinna być obowiązkowa czy dobrowolna?
  • jakich czynności księgowych powinna dotyczyć regulacja zawodu?
  • jakie korzyści i zagrożenia mogą wiązać się z uregulowaniem zawodu księgowego?

Wiemy, że obecny czas nie sprzyja spokojnej dyskusji. Być może te kilka minut, które poświęcą Państwo na wypełnienie ankiety, pozwoli oderwać myśli od niespokojnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że kalendarzowa wiosna, która dziś się rozpoczyna, przyniesie księgowym siłę i nadzieję, tak potrzebną w obecnych warunkach. Ankieta będzie aktywna do 30 kwietnia 2022 r.

Adresatami ankiety są księgowi, specjaliści ds. kadr i płac, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy i studenci. Będziemy wdzięczni za dalsze rozpowszechnianie ankiety.

31.03.2022
30.03.2022 PODCAST

Stanisław Hońko: Najstarsi księgowi nie pamiętają takiego bałaganu

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie".

21.03.2022 Chcemy poznać Wasze opinie na temat uregulowania zawodu księgowego

Wypełnij ankietę Ankietę do 30 kwietnia 2022 r.

Adresatami ankiety są księgowi, specjaliści ds. kadr i płac, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy i studenci.

10.03.2022

 

Przedsiębiorcy chcą ustawowego uregulowania zawodu księgowego

Ponad 73 proc. ankietowanych przedsiębiorców opowiada się za ustawowym uregulowaniem zawodu księgowego. To wniosek z raportu opracowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Uczestnicy ankiety uważają, że brak takiego uregulowania zagraża bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. Raport wpisuje się w rozpoczęte przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące zawodu księgowego. (...)

2.03.2022Apel do Dyplomowanych Księgowych i Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych o włączenie się w prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego w Polsce

 

 

Apel do Dyplomowanych Księgowych i Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych o włączenie się w prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego w Polsce
1.03.2022 "ZDEFINIOWANIE ZAWODU KSIĘGOWEGO - BADANIE OPINII PRZEDSIĘBIORCÓW"

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

17.02.2022Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w prekonsultacjach dotyczących zawodu księgowego
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów ukazało się zaproszenie do udziału w prekonsultacjach dotyczących zawodu księgowego. W dokumencie dyskusyjnym stwierdza się, że uregulowanie zawodu może determinować decyzje zawodowe tysięcy osób. Dlatego też, „decyzje powinny być poprzedzone wnikliwą analizą i konsultacjami”.

W pełni podzielamy ten pogląd i zachęcamy do zapoznania się z udostępnionymi materiałami.

ul. Górnośląska 5
00-443 Warszawa

tel. 22/ 583 49 30
tel. 22/ 583 49 50

sekretariat@skwp.pl