Biuletyn informacyjny nr 3                       10 marca 2022

Stanowisko SKwP ws. ataku na Ukrainę

Trudny okres związany z ustawą o tzw. Polskim Ładzie jeszcze się nie skończył, a zaczął się kolejny. Dylematów księgowych do rozwiązania będzie wiele, chociażby "Jak w księgach rachunkowych ująć zbiórkę publiczną?". Zapewniamy, że nie pozostawimy naszych członków z tymi dylematami samych. W ramach prowadzonej przez SKwP działalności statutowej, wesprzemy nieodpłatnymi odczytami, konferencjami, webinariami i konsultacjami. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w imieniu środowiska polskich księgowych, w pełni potępia nieuzasadniony atak militarny Rosji na niepodległą Ukrainę. Wstrząśnięci sytuacją wysłaliśmy wyrazy solidarności do prezydenta Ukraińskiej Federacji Zawodowych Księgowych i Audytorów, deklarując tym samym wsparcie dla ukraińskich księgowych i kadrowych oraz ich rodzin. Na mającym ostatnio miejscu forum z organizacjami członkowskimi* oraz w przesłanej korespondencji, swoje wsparcie oraz solidarność w obliczu tragicznej sytuacji na Ukrainie wyraził Alan Johnson, Prezes IFAC.

* od 1989 r., SKwP jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC)

 

#muremzaksiegowymi

Problemy z ustawą o tzw. Polskim Ładzie nadal trwają. Dlatego też, nadal naszą akcją #muremzaksiegowymi wszystkich naszych członków wspieramy. Na naszej stronie internetowej, można znaleźć bezpłatne webinaria oraz konferencje poświęcone tej ustawie. Listę z dostępnymi wydarzeniami na bieżąco aktualizujemy. Prowadzoną akcję #muremzaksiegowymi będziemy również uzupełniać, o nieodpłatne wydarzenia związane z sytuacją na Ukrainie.

 

W załączonej grafice znajdują się w całości udostępniona konferencja, zorganizowana przez Wydawnictwo Rachunkowość wspólnie ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

 

Polski Ład

Najważniejsze problemy związane z ustawą o tzw. Polskim Ładzie przedstawialiśmy w mediach, prasie i podcastach, tym samym poruszając najistotniejsze sprawy.

"Może kiedy rządzący dojdą do wniosku, że być może nie da się Polskiego Ładu poprawić i trzeba jak najszybciej zacząć myśleć o stworzeniu nowego systemu podatkowego akceptowalnego dla wszystkich zainteresowanych, znacznie prostszego, znacznie bardziej jasnego i przede wszystkim łatwiejszego".

O tym co bije polaków po kieszeni, w wywiadzie dla TVN24 przedstawił Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

"Tak naprawdę od sierpnia próbujemy zwracać uwagę regulatorowi na wszystkie błędy, wszystkie nieprawidłowości, które uda nam się zauważyć jako organizacji. Dużo z nich wprowadzono już w poprawkach Nowego Ładu. Natomiast mamy dalej cały szereg spraw nierozstrzygniętych".

Księgowi na wagę złota - w programie "Dzień dobry TVN" wywiadu udzielił Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wraz z Martyną Pożarowską, członkiem Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

"Na wielu forach pojawia się takie stwierdzenie, że takiego bałaganu nie pamiętają najstarsze księgowe, a wiemy że księgowe mają dobrą pamięć".

Jak Polski Ład zmienia wynagrodzenia? - dla Studia w Szczecinie wywiadu udzielił prof. dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

"Nie pamiętam sytuacji w ciągu tych 20 lat, żebym czuła się tak niepewnie, żebym nie umiała odpowiedzieć na tak wiele pytań, nawet takich podstawowych pt. ile ja w tym roku zarobię".

Osierocony Ład - w programie "Czarno na białym" w TVN24 wzieła udział Małgorzata Pyrc, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Załączamy fragment.

"Tak naprawdę nie mamy pewności tego, czy za dwa tygodnie, to szkolenie które zrobimy w przyszłym tygodniu, będzie aktualne".

Na problemy księgowych związanym z poprawkami do Polskiego Ładu, zwróciła uwagę dla TVN24 Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

 

 

 

"W pierwszy weekend nowego roku obudziliśmy się w innej rzeczywistości, w której nagle zaczęto wzywać nas do pracy, by ponownie liczyć wynagrodzenia. To spowodowało ogromny chaos".

Jak Polski Ład wpłynął na pracę księgowych, kadrowych i producentów oprogramowania - rozmowa z Anetą Lech, przewodniczącą Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz Bogdanem Zatorskim z Symfonii.

"Polski Ład to rewolucja podatkowa. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, w której pewne ustalenia ustawy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, a każde z nich pociąga za sobą szereg zmian. Prawo stało się tak niestabilne, że ciężko jest sprostać jego wymaganiom".

Polski Ład powoduje olbrzymi przyrost pracy księgowych - Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w rozmowie z Szymonem Glonkiem dla Dziennika Gazety Prawnej.

 

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - "Procedura AML" dla biur rachunkowych

Jeden z intensywnych dni w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu, zakończył się wielką radością właścicieli biur rachunkowych. Dzień rozpoczął się przeglądem artykułów z Wydawnictwa Rachunkowość, w grupie Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych. W prezencie wszyscy uczestnicy otrzymali dwutygodniowy dostęp do Miesięcznika Rachunkowość. Jak wiemy, Wydawnictwo Rachunkowość jest jednym z najbardziej wiarygodnych i prestiżowych źródeł wiedzy. Publikowane w nim artykuły zawierają wyjaśnienia i praktyczne przykłady ekspertów ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Z inicjatywy Leszka Lewandowicza pod kierownictwem Sylwii Rzepki, został powołany w Oddziale Wielkopolskim SKwP "Zespół dobrych praktyk", który swoimi działaniami będzie wspierał właścicieli biur rachunkowych. W ramach zespołu została stworzona "Procedura AML dla biur rachunkowych". Na hybrydowym spotkaniu Klubu Biur Rachunkowych jego Przewodnicząca - Beata Szlachetka, dokonała oficjalnej prezentacji. Jest to pierwsza procedura AML "uszyta na miarę" małych biur rachunkowych.

 

Wydawnictwo Rachunkowość

"Skomplikowane, niejasne, dziurawe, a do tego wielokrotnie zmieniane regulacje Polskiego Ładu nałożyły na płatników PIT (zwłaszcza pracodawców) nowe obowiązki, powodując jednocześnie znaczny wzrost ryzyka ich odpowiedzialności za niepobranie we właściwej wysokości zaliczki na podatek dochodowy".

Dziękujemy Wydawnictwu Rachunkowość za udostępnienie w całości artykułu, dot. odpowiedzialności pracodawcy za błędy związane z rozliczaniem PIT od wynagrodzeń. Artykuł będzie dostępny do 20-go marca. Na stronie Wydawnictwa Rachunkowość, udostępniło również webinar z Leszkiem Lewandowiczem, sekretarzem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, został wydłużony czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r.

O wydłużenie terminu sporządzenia, zatwierdzenia oraz przekazania sprawozdań finansowych, w swoim apelu do Premiera Mateusza Morawieckiego postulowało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Rozporządzenie Ministerstwo Finansów zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

 

"Dzień otwarty SKwP" w Suwałkach

W wydarzeniu „Dzień otwarty SKwP” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Suwałkach uczestniczyło ponad 20-tu właścicieli biur rachunkowych. Gospodarzem spotkania i modelatorem była Teresa Kamińska, Prezes SKwP w Suwałkach. Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP przedstawiła wsparcie oraz możliwości, wynikające z przynależności do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz o Klubu Biur Rachunkowych. Mająca w klubach miejsce integracja, wymiana myśli oraz doświadczeń, stała się nierozłącznym elementem codziennej pracy zawodowej księgowych. Sylwia Rzepka zaprezentowała również Komisję Biur Rachunkowych SKwP, która swoimi działaniami wspiera Zarząd Główny SKwP oraz właścicieli biur rachunkowych.

Nieodpłatna działalność statutowa którą SKwP prowadzi na rzecz swoich członków, stanowi przeogromne wsparcie dla wszystkich księgowych. Jest to również „część namacalna”, którą łatwo można odnaleźć w mediach społecznościowych. Grono osób nie ma jednak świadomości tego, że SKwP bierze również udział w opiniowaniu aktów prawnych, wystosowywaniu apeli do Ministerstwa Finansów oraz promowaniu zawodu księgowego. A to jest tylko wycinek tego, czym tak naprawdę zajmuje się Stowarzyszenie.

 

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych w Lublinie

W Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Lublinie odbyło się spotkanie Klubu Biur Rachunkowych, zorganizowanym we współpracy z Komisją Biur Rachunkowych SKwP. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 130-tu właścicieli biur rachunkowych. Gospodarzem spotkania i moderatorem dyskusji był Stefan Czerwiński, prezes Zarządu SKwP O/O w Lublinie. Wykład na temat zasad naliczania PIT od wypłacanych wynagrodzeń przeprowadziła Bożena Nowicka, ekspert SKwP.

Głównym punktem programu było wystąpienie Anety Lech, przewodniczącej Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz Moniki Kaliszuk, członka Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Przedstawiając bieżące trudności z którymi mierzą się właściciele biur rachunkowych, opowiedziały o szansach i zagrożeniach związanych z ustawą o tzw. Polskim Ładzie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału, podsumowującego działalność Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddziale Okręgowym w Lublinie w 2021 roku.

 

Etyka w rachunkowości

Pod koniec stycznia Komisja Etyki, współdziałając z Kolegium Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości, zorganizowała Pierwszą debatę o etyce w rachunkowości pod hasłem "Zacznij od siebie". Jednocześnie tym wydarzeniem został zainicjowany cykl debat, które będzie kontynuowany przez cały 2022 rok. prof. dr hab. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki, zaprezentowała narzędzie pozwalające oddać się refleksji nad sobą w świecie trudu zawodowego. Narzędzie dostępne jest poniżej. Zachęcamy również do zapoznania się z Kurierem etyki, w którym znajdziemy główne myśli, wątki i refleksje uczestników Pierwszej debaty.

 

 

Wyniki ankiety "ZDEFINIOWANIE ZAWODU KSIĘGOWEGO - Badanie opinii przedsiębiorców"

W połowie lutego Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje w sprawie przyszłości zawodu księgowego. Dobrze, że ta dyskusja została rozpoczęta. Szkoda jednak, że prekonsultacje przypadają w tak niespokojnym okresie. Niepokój wynika z niepewności związanej z wojną na Ukrainie, a także z niespotykanej wcześniej niestabilności przepisów w ramach tzw. Polskiego Ładu, który w szczególności odczuwają księgowi. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia zdefiniowania i uregulowania zawodu może być dodatkowym źródłem niepewności. Dlatego jesteśmy otwarci na głos księgowych w tej sprawie.

Do akcji #MuremZaKsiegowymi dołączamy kolejne działania pod hasłem #SluchamyKsiegowych. W tym celu uruchamiamy dodatkowe kanały komunikacji: e-mail: zawodksiegowego@skwp.pl oraz formularz.

Pozwoli nam to sformułować opinię w imieniu środowiska. Niezależnie od tego apelujemy o bezpośredni kontakt z Ministerstwem Finansów ksiegowy-prekonsultacje@mf.gov.pl.

Zapraszamy również do zapoznania się z wynikami ankiety "ZDEFINIOWANIE ZAWODU KSIĘGOWEGO - Badanie opinii przedsiębiorców" przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Raport z badania zamieszczamy poniżej.

Pisma oraz postulaty wysłane w imieniu księgowych

Na zakończenie udostępniamy część pism oraz postulatów, wysłanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

 

Postulat do premiera o przesunięcie terminu wyboru formy opodatkowania.

 

Prośba do prezes ZUS o interpretację przepisów dotyczących opłacania składek
od przychodów z różnych tytułów.

 

Ubezpieczenia dla biur rachunkowych
- kolejne pismo do prezes PZU SA.

 

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 2                             7 lutego 2022

Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce do premiera

Ustawa o Polskim Ładzie, jest największą od trzydziestu lat reformą systemu podatkowego w Polsce. Wprowadzona galopująco bez zastosowania vatio legis, wywołała istny chaos nie tylko w środowisku księgowym, ale również w administracji publicznej, samorządach, czy też wśród przedsiębiorców. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zgłosiło wiele uwag do projektu ustawy, tym samym mocno podkreślając, iż Polski Ład nałoży masę dodatkowych obowiązków księgowym.

Mająca obecnie sytuacja niestabilności warunków oraz niepewności rozwiązań systemowych spowodowała, że księgowi i kadrowi znaleźli się w krytycznej sytuacji. Poziom frustracji osiągnął maksimum, gdy za chaos związany z wdrażaniem Polskiego Ładu zaczęto obwiniać księgowych. Z uwagi na tę krytyczną sytuację, Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. o przesunięcie terminu wejścia w życie części przepisów dot. Polskiego ładu. Całą treść apelu załączamy poniżej.

W poszczególnych grafikach załączyliśmy linki, przenoszące do publikacji związanych z Apelem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

Akcja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce #muremzaksiegowymi

Merytoryczne wsparcie księgowych w dobie błyskawicznie zmieniających się przepisów, od zawsze stanowiło priorytet dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Dlatego też poza działalnością szkoleniową, Stowarzyszenie prowadzi również szeroko rozbudowaną działalność statutową. Znajdziemy w niej nie tylko bezpłatne konferencje, odczyty i webinaria oraz możliwość skorzystania z konsultacji prawno-podatkowych, ale również wiele innych działań na rzecz członków Stowarzyszenia.

Jedną z najnowszych kampanii jest akcja #muremzaksiegowymi, której celem jest merytoryczne wsparcie księgowych w dobie Polskiego Ładu. Grafika przeniesie nas bezpośrednio do strony, na której znajdziemy informację o wszystkich NIEODPŁATNYCH inicjatywach z tą akcją związanych. Lista dostępnych wydarzeń aktualizowana jest na bieżąco.

 

Natomiast jeżeli nie mieliśmy okazji uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach, to część z nich udostępniliśmy w załączonych grafikach.

"Nowy rok z Polskim Ładem" płatności bezgotówkowe, ulga dla klasy średniej, rozliczanie wynagrodzeń pracowniczych.
"Polski Ład - komu opłaca się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?"
Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu, rozpoczął cykl spotkań poświęcony aktualnym zmianom w prawie dla księgowych, czyli cotygodniową relację związaną z Polskim Ładem.

Spotkania odbywają się w każdy czwartek o 10 rano.

 

Problemy związane z Polskim Ładem w mediach - wyjaśnienia ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP Aneta Lech wielokrotnie występowała w mediach, przedstawiając problemy związane z ustawą o Polskim Ładzie. Poniżej prezentujemy dwa wywiady z tą ekspertką. Problematykę związaną z Polskim Ładzie, przedstawiała również w mediach Małgorzata Pyrc, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Negatywne skutki Polskiego Ładu, przedstawiali również inni eksperci Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W grafikach znajdują się linki do poszczególnych publikacji oraz wywiadów.

Na temat Polskiego Ładu - Katarzyna Tomala, specjalistka i wykładowczyni Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
"Polski Ład powodem niższej pensji? Ekspertka: To możliwe. Na zmianach wielu Polaków straci" - Bożena Nowicka, doradca podatkowy, dyrektor w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o., wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
"Przez Polski Ład w biurach rachunkowych urywają się telefony. Dziś księgowe muszą śledzić Twittera i szkolić się po nocach"-eksperci Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce przekazało do Ministerstwa Finansów pytania i uwagi

Z uwagi na ogromną niejasność ustawy o Polskim Ładzie, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce przesłało do Ministerstwa Finansów pytania i uwagi. Otrzymane od regulatora odpowiedzi zostaną zamieszczone na stronach Stowarzyszenia. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej strony internetowej, gdyż dzięki publikowanym odpowiedziom, łatwiej nam będzie poruszać się zgodnie z przepisami.

 

 

Spotkanie w Ministerstwie Finansów - implementacja procedur związanych z „Ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”

Dla wielu biur rachunkowych rok 2021 przyniósł wiele wyzwań, w implementacji procedur związanych z „Ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”. Zgodnie z prawem, na wszystkie mikro podmioty zajmujące się outsourcingiem księgowym, nałożono obowiązek wdrożenia Dyrektywy AML.

Mające miejsce ostatnio spotkanie w Ministerstwie Finansów z ewaluatorami Rady Europy, pokazało ogromną przepaść w praktycznym zastosowaniu ustawy AML pomiędzy małymi i dużymi podmiotami obrotu gospodarczego. Dysproporcje te wynikają z założeń samej ustawy, która nałożyła obowiązek wdrożenia jej niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.

Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP Sylwia Rzepka, przedstawiła ewaluatorom Rady Europy światopogląd dotyczący ustawy AML, reprezentując tym samym małe biura rachunkowe.

 

Wydawnictwo Rachunkowość

Rok 2021 był nietypowym rokiem w spółkach komandytowych, gdyż stały się one podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. W zależności od decyzji jaką podjęli wspólnicy spółki komandytowej, będą wynikać jej obowiązki sprawozdawcze.

Wyjaśnienia zawarte w niniejszym artykule, z pewnością będą stanowić doskonałą podporę przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego, gdyż artykuł prezentuje dokładne wyjaśnienia oraz przykłady. W grafice prezentujemy udostępniony w całości przez Wydawnictwo Rachunkowość artykuł, będzie dostępny do 15 lutego b.r.

 

 

Polisa ubezpieczeniowa w biurach rachunkowych

Będąc profesjonalistami wiemy, jak bardzo ważne jest ubezpieczenie OC w usługowym prowadzeniu ksiąg. W związku z niepewną sytuacją w jakiej znalazły się biura rachunkowe, Jerzy Koniecki Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do Prezes PZU S.A., o wydanie wiążącej interpretacji dot. poszczególnych klauzul w polisach OC dla biur rachunkowych. Treść listu udostępniamy poniżej.

 

O obecnym problemie polis ubezpieczeniowych dla biur rachunkowych związanych z Polskim Ładem, napisała w artykule Martyna Pożarowska, asystent doradcy podatkowego w LexAntis Doradztwo Podatkowe Aneta Lech.
Problematykę tę przedstawili również w artykule Prezes SKwP Jerzy Koniecki wraz z Przewodniczącą Komisji Biur Rachunkowych SKwP Anetą Lech.

 

Spotkanie Komisji Biur Rachunkowych SKwP z przedstawicielami organizacji zrzeszającymi biura rachunkowe.

Z początkiem stycznia miało miejsce spotkanie Komisji Biur Rachunkowych SKwP z przedstawicielami organizacji zrzeszającymi biura rachunkowe.

Spotkanie miało na celu wstępne wypracowanie zasad współpracy wszystkich organizacji, w zakresie formy protestu i wyrażenia niezgody na dezinformację, oskarżanie księgowych i kadrowych o cały chaos wywołany wprowadzeniem Polskiego Ładu i prób jego aktualizowania. Na spotkaniu ustalono, że dla dobra księgowych i kadrowych, wszystkie organizacje będą działać razem. O wynikach współpracy będziemy informować na bieżąco na naszym fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/KomisjaBiurRachunkowych.SKwP

 

Apel organizacji zrzeszających biura rachunkowe

W imieniu wszystkich księgowych i kadrowych, organizacje zrzeszające biura rachunkowe przygotowały apel w sprawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 07 stycznia 2022 r. Całą treść apelu prezentujemy poniżej.

Jubileusz 115 rocznicy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Z nowym rokiem rozpoczął się jubileusz 115 rocznicy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Gdańsku rozpoczął celebrację szampanem na Helu.

Natomiast Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Wielkopolski Oddział w Poznaniu, celebrował jubileusz 115 - lecia morsowaniem.

Konkurs "Stowarzyszenie Księgowych w Polsce 115 lat na szczycie"

Wraz z jubileuszem, ruszył konkurs, do którego udziału serdecznie zapraszamy. Inicjatorem konkursu jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Gdańsku. Wszelkie informacje o konkursie dostępne są w załączonej grafice.

 

Konkurs na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości.

Zapraszamy również do VIII edycji konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości. Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2022 r. Więcej informacji o konkursie dostępnych jest w grafice.

 

Strategia IFAC na rok 2022 i kolejne lata

"Międzynarodowa Federacja Księgowych IFAC, wraz ze swoimi organizacjami członkowskimi, w tym ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce będącym członkiem IFAC, ma służyć interesowi publicznemu, zwiększając znaczenie, reputację i wartość światowego zawodu księgowego..." - serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem, dostępnym w poniższej grafice.

Sylwia Rzepka, Sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP

 

Biuletyn informacyjny nr 1                        14 stycznia 2022

Podcast

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Małgorzata Pyrc serdecznie zaprasza Państwa do wysłuchania podcastu! Znajdziecie w nim Państwo wszystkie informacje, zaprezentowane w styczniowym biuletynie.

LINK do odsłuchania http://open.spotify.com/show/2KHxmHfsSVwQZbXGvqJYy3 lub kliknij w zdjęcie powyżej.

Wywiad Komisji Biur Rachunkowych w DTV24

W programie „Podatki Info", emitowanym przez Internetową telewizję DTV24, Aneta Lech – przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP (KBR) wraz z wiceprzewodniczącą Beatą Szlachetką, promowały misję i działalność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Z wywiadu można również dowiedzieć się więcej o pracach KBR oraz grupie wsparcia na Facebooku „Biura rachunkowe na zakręcie". Wywiad równolegle wyemitowała Telewizja Lubań. Zapraszamy do obejrzenia tego nagrania.

Nowe regulacje

Na stronie Wydawnictwa Rachunkowość (rachunkowosc.com.pl) zamieszczono wiele artykułów odnoszących się do Polskiego Ładu przygotowanych przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Zachęcamy do ich lektury – z pewnością pomogą rozjaśnić wiele niejasności, związanych z przepisami Polskiego Ładu.

Jednym z nich jest artykuł „Jak liczyć wynagrodzenie za grudzień 2021 wypłacane w styczniu 2022". Do ustalenia grudniowego wynagrodzenia, którego wypłata następuje w okresie od 1 do 10 stycznia 2022 r., należy zastosować zasady składkowo-podatkowe Polskiego Ładu, a wcale nie jest to takie łatwe. W artykule przedstawione są przykłady wyliczenia wynagrodzenia, uwzględniające PPK, ulgę dla klasy średniej, ulgę na dużą rodzinę, przy założeniu że pracownik złożył pracodawcy PIT-2 lub tego nie zrobił.

Jego treść jest dla Państwa bezpłatnie udostępniona do 20-go stycznia b.r.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Szczególnie polecamy opublikowane na stronie Wydawnictwa Rachunkowość webinarium o uldze na terminal oraz podatniku bezgotówkowym, specjalnie przygotowany przez Leszka Lewandowicza – doradcę podatkowego, sekretarza Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego SKwP.

Dostęp do webinarium w poniższym linku.

 

O najważniejszych konsekwencjach Polskiego Ładu Leszek Lewandowicz mówi również w wywiadach:

"Co oznacza Polski ład dla przedsiębiorców"

"Co oznacza Polski Ład dla księgowych"

Wycena usług księgowych

Z tematem Polskiego Ładu, bardzo mocno wiąże się wycena usług księgowych. O podnoszeniu cen usług księgowych w biurach rachunkowych rozmawiała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Aneta Lech, doradca podatkowy, właścicielka biura rachunkowego LexAntis, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Podkreśliła, że w biurach rachunkowych pojawi się nowa usługa, polegająca na comiesięcznym ustalaniu wysokości składki zdrowotnej. Ustalenie wysokości składki zdrowotnej będzie wymagało indywidualnego podejścia do każdego przedsiębiorcy będącego podatnikiem PIT, a to znacząco wpłynie na podwyżkę cen w biurach rachunkowych. W związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu bardzo ważna okaże się weryfikacja umów z klientami, gdyż biura rachunkowe będą musiały zadbać o wyłączenie odpowiedzialności za zdarzenia, na które nie mają wpływu. Cały wywiad z Anetą Lech dostępny poniżej.

 

Dzień otwarty SKwP

Komisja Biur Rachunkowych SKwP w imieniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zaprasza właścicieli biur rachunkowych na dzień otwarty w SKwP!

Zachęcamy do bliższego poznania naszej organizacji, która na pewno może być dla Państwa dużym wsparciem w codziennej pracy zawodowej. Zorganizowaliśmy dla Państwa spotkanie integracyjne, na którym zostanie poprowadzony wykład dotyczący Polskiego Ładu, a także odbędzie się panel tematyczny związany z wyceną usług księgowych.

Uczestnicy spotkania będą mogli również zapoznać się z działalnością Klubu Biur Rachunkowych, prowadzących cykliczne spotkania integracyjno-merytoryczne, umożliwiające dyskusje oraz wymianę doświadczeń. Bezpłatne odczyty i prelekcje przeprowadzane przez ekspertów Stowarzyszenia pomagają nie tylko poszerzać wiedzę, ale także sprawnie dostosować się do błyskawicznie zmieniających się przepisów podatkowych.

„Dni otwarte SKwP” odbywają się w oddziałach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce na terenie całego kraju. Najbliższe zaplanowano w Lublinie, Opolu, Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Włocławku.

O terminach będziemy informować na bieżąco na naszym fanpage na Facebooku „Komisja Biur Rachunkowych SKwP” oraz w grupie wsparcia „Biura rachunkowe na zakręcie”. Więcej o „Dniu otwartym SKwP” dowiecie się Państwo z wypowiedzi Anety Lech, doradcy podatkowego, właścicielki biura rachunkowego, przewodniczącej Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Zapraszamy do obejrzenia.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Poniżej znajdziecie również relacje z „Dni otwartych SKwP", które odbyły się w Warszawie, Bydgoszczy oraz Gdańsku.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Konferencja "Biura rachunkowe na zakręcie - kierunki rozwoju oraz nowe wyzwania"

Relacje z minionych „Dni otwartych SKwP" zamieszczone są w najnowszym wydaniu pisma "Świat Księgowych". Tam również znajdziecie relację z bardzo ważnej konferencji „Biura Rachunkowe na zakręcie – kierunki rozwoju oraz nowe wyzwania”,

zorganizowanej przez Komisję Biur Rachunkowych SKwP wspólnie z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Na konferencji oprócz wykładów na temat Polskiego Ładu odbyły się dwa panele dyskusyjne.

Do pierwszego poprowadzonego przez Leszka Lewandowicza, zostali zaproszeni przedstawiciele administracji skarbowej, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców i pracodawców. Celem panelu było uzyskanie opinii płynących z tych środowisk na temat oczekiwań względem biur rachunkowych oraz otrzymanie informacji o przewidywanych konsekwencjach i ryzyku związanych z nieuregulowaniem zawodu księgowego. Wszyscy przedstawiciele panelu zgodnie przyznali, że zawód księgowego powinien zostać zdefiniowany, a działalność biur rachunkowych uregulowana. Pomimo, iż dostęp do zawodu mógłby zostać w jakimś stopniu ograniczony, to stanowi to przyszłość, w której prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych zostanie powierzone osobom kompetentnym i odpowiedzialnym. Ważnym elementem wybrzmiałym w tym panelu była również etyka zawodu.

Do drugiego panelu prowadzonego przez Anetę Lech, zostali zaproszeni przedstawiciele najważniejszych organizacji zrzeszających biura rachunkowe, czyli przedstawiciele Krajowej Izby Biur Rachunkowych, Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych oraz Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych. Celem panelu było zobrazowanie potrzeb związanych z uregulowaniem działalności biur rachunkowych oraz przedstawienie oczekiwań wobec rządu i biznesu. Debata miała również na celu pokazanie, z jakimi problemami obecnie borykają się biura rachunkowe. Była to pierwsza takiego typu inicjatywa, gdzie oficjalnie w debacie mogły wypowiedzieć się wszystkie organizacje, zrzeszające w swoich kręgach biura rachunkowe.

Bardzo interesujące były również, zaprezentowane przez Stanisława Hońko – wiceprezesa Zarządu Głównego oraz prezesa Oddziału Okręgowego w Szczecinie SKwP, wstępne wyniki ankiety dla przedsiębiorców, które jednoznacznie pokazały, że przedsiębiorcy widzą silną potrzebę regulacji zawodu księgowego oraz uregulowania działalności biur rachunkowych. Potwierdzają one również ubiegłoroczne wyniki badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie, gdzie aż 85% właścicieli biur rachunkowych opowiedziało się za zdefiniowaniem zawodu księgowego.

Przez całą konferencję przewijała się idea księgowego, jako architekta bezpiecznego biznesu. W 2022 roku Stowarzyszenie rozpoczęło jubileusz 115. rocznicy powstania organizacji społeczno-zawodowych w Polsce, który Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ogłosił „Rokiem księgowego”.

 

 

Poniżej znajduje się podcast z Anetą Lech dotyczący konferencji oraz krótką relację zdjęciową z tego wydarzenia.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Jeżeli za każdym razem nie chcecie uiszczać opłaty skarbowej za pełnienie funkcji pełnomocnika, to warto zgłosić ten fakt do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Słuchując podcastu z Anetą Lech, poszerzycie swoją wiedzę na ten temat.

Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych (CEUK)

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Na początku grudnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane dla grupy CEUK.

Przejście przez niejasności związane z Polskim Ładem przeprowadził Leszek Lewandowicz. Spotkania dla grupy CEUK w Oddziale Wielkopolskim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu odbywają się cyklicznie w systemie hybrydowym. Dzięki temu większa liczba uczestników może wziąć w nich udział. Mająca tam miejsce wymiana myśli oraz doświadczeń, stanowi ogromne znaczenie w zawodzie księgowego.

Jeżeli jednak do tej pory nie mieliście jeszcze okazji usłyszeć, czym tak naprawdę jest certyfikat CEUK, zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Spotkanie w Ministerstwie Finansów

Dzięki zaangażowaniu Jerzego Konieckiego, prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, organizacje zrzeszające biura rachunkowe spotkały się 13 września z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim i dyrektorem Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Aleksandrem Łożykowskim.

Spotkanie dotyczyło dwóch zagadnień:

  • zdefiniowania roli i funkcji biur rachunkowych
  • wstępnych zasad postępowania przy wdrażaniu w życie nowych unormowań prawnych i organizacyjnych, w tym Polskiego Ładu oraz rozwiązań cyfrowych takich jak Portal e-Urząd Skarbowy.

To było pierwsze takie spotkanie w Ministerstwie Finansów, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizacji zrzeszających biura rachunkowe.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Na zdjęciu w składzie od lewej:

  • Anna Wiśniewska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych
  • Jolanta Kryniger z Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych
  • Aneta Lech z Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP
  • Beata Boruszkowska z Krajowej Izby Biur Rachunkowych

Jubileusz 90-lecia istnienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu

W październiku odbyła się również uroczystość jubileuszu 90-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu, podczas której wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył honorowe odznaczenia. Za całokształt działalności zawodowej i społecznej, a w szczególności za znaczący wkład w promowaniu wielkopolskiej organizacji księgowych oraz popularyzację zawodu księgowego i zawodów pokrewnych związanych z rachunkowością, otrzymali je:

- Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

- Mariusz Noworyta, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Podczas jubileuszu Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wręczyło również statuetkę Honorowego Hipolita, którą otrzymał Grzegorz Bosy, wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego, oraz Srebrny Medal, który otrzymał Mariusz Noworyta, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego, za krzewienie idei pracy organicznej.

Wszystkim odznaczonym osobom składamy najserdeczniejsze gratulacje. Relację z wydarzenia znajdziecie poniżej.

Kurier Etyki

Zachęcamy również do przeczytania "Kuriera Etyki", w którym znajdują się zaskakujące wyniki badań, dotyczące biur rachunkowych. Etyka w zawodzie księgowego jest bardzo ważna, a Stowarzyszenie Księgowych w Polsce bardzo mocno ją promuje. Z Kuriera etyki dowiemy się również, że Stowarzyszenie zainicjowało działalność Kolegium Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości, czyli forum współpracy osób, które pragną działać wspólnie z Komisją Etyki. Ważną rzeczą jest również to, że od 2022 r, będą odbywały się debaty o etyce.

O terminach zaplanowanych debat Stowarzyszenie Księgowych w Polsce będzie Was informować na bieżąco.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

ul. Górnośląska 5
00-443 Warszawa

tel. 22/ 583 49 30
tel. 22/ 583 49 50

sekretariat@skwp.pl